Založ si blog

Čo znamená pojem sekta? Skutočný význam tohto slova vás prekvapí

Keď počujete slovo „sekta“, mimovoľne sa vám vynoria predstavy podivných rituálov, vodcu, ktorý manipuluje ľuďmi – zhypnotizovanými následovníkmi, ktorí bezvýhradne vypĺňajú jeho priania. Vo verejnom povedomí toto slovo vyvoláva negatívne asociácie hraničiace s predstavou hrôzostrašných a extrémistických organizácií. Ale čo ak sa za ním skrýva niečo úplne iné?

Slovo „sekta“ pôvodne nemalo negatívny význam. Pochádza zo slova „sequi“, ktoré sa prekladá ako „nasledovať“ (Skeat, „Etymologický slovník“, 3. vydanie, Oxford, 1898, s.v.). Z latinčiny sa slovo „secta“ prekladá ako „strana, škola, frakcia“. Používalo sa na označenie spôsobu myslenia, spôsobu života a tiež na označenie filozofickej školy, ktorá sa vyznačovala osobitným učením.

Ako antikult manipuluje verejnou mienkou

Vďaka „snahám“ antikultistov však toto slovo získalo negatívny nádych. Slovo „sekta“ sa stalo pejoratívnym a spája sa s herézou a všetkým, čo je v rozpore s verejnou mienkou. Dnes sa vníma ako nadávka a pripodobuje sa k slovu „podčlovek“. A „podčlovek“ nemá v spoločnosti miesto.  Takto ľahko, zamieňaním pojmov, antikultisti presvedčujú ľudí, že „biele je čierne“ a „dobro je zlo“.

Toto slovo sa stalo zbraňou, ktorú antikultové organizácie používajú proti ľuďom, ktorí im prekážajú len preto, že získali určitý stupeň slobody. Ako antikultové organizácie formujú obraz „nepriateľa“ a menia komunity inteligentných a vzdelaných ľudí na „sektu“? Pozrime sa na príklad tragického prípadu komunity vo Švajčiarsku.

Počuli ste o Methernitha?

Methernitha je kresťanská komunita v meste Linden vo Švajčiarsku, ktorú založil švajčiarsky hodinár Paul Baumann. Komunita kooperatívne vyvinula technológiu na zabezpečenie obživy spoločenstva s využitím prírodných zdrojov. Jej územie je oplotené a prísne strážené. Žije tu približne 250 ľudí, prevažne fyzikov, vrátane absolventov prestížnych univerzít v Berne, Lausanne a Ženeve. Členovia komunity neužívali a stále neužívajú alkohol ani drogy. Komunita má vlastné výskumné centrum, dielne-laboratóriá, filmové štúdio, televízne centrum a dokonca aj montážny závod na výrobu nábytku. Jej členovia sú normálnymi švajčiarskymi občanmi, dodržiavajú zákony a plnia si všetky zákonné povinnosti.

Linden, Švajčiarsko

Jediná miestna elektráreň zásobujúca Linden, neúčtuje Methernithu elektrinu. Prečo? Pretože tento mechanizmus nevyužíva konvenčné zdroje energie. Uvedenú skutočnosť si opakovane overili zvedaví paparazzi. Tajomstvo spočíva v tom, že komunita používa bezpalivový generátor energie (presnejšie povedané BPG Testatika), ktorý získava elektrinu z ionizovaných častíc vzduchu. Autorom tohto vývoja je fyzik-vynálezca Paul Baumann.

Je zrejmé, že komunitu Methernitha tvoria vzdelaní a gramotní ľudia. Nielenže vyznávajú kresťanské hodnoty, ale sú aktívni aj v oblasti výskumu a vývoja. Komunita Methernitha svojím príkladom ukazuje, ako je možné spojiť duchovný rozvoj s vedeckým bádaním a zároveň vytvoriť podmienky na sebazdokonaľovanie. 

Vyznieva to ako sekta? Samozrejme, že nie. Ale antikultovým organizáciám to vôbec nevadí. Neváhajú používať zámenu pojmov na diskreditáciu takýchto spoločenstiev. Ako to robia?

Často sa uchyľujú k používaniu falošných obetí, manipulácii, prekrúcaniu faktov a šíreniu dezinformácií prostredníctvom médií. Ak totiž chcete získať podporu ľudí pre represie, musíte im vysvetliť, že prenasledovaní predstavujú nebezpečenstvo pre spoločnosť. V prípade Methernithy sa to antikultovým organizáciám podarilo – pokojná komunita bola časom očierňovaná a prenasledovaná. Ľudia, ktorí nikomu neprekážali, nikoho neohrozovali, žili kresťanskými hodnotami, sa zrazu ocitli v hľadáčiku verejnej mienky ako nebezpečná organizácia.

Tlač z nich urobila monštrum

Komunitu Methernitha ohovárala a prenasledovala francúzska antikultová organizácia ADFI, ktorá ju označila za sektu a kult len preto, že ľudia odišli do ústrania, venovali sa vede a žili v harmónii s prírodou. Toto odlúčenie sa interpretovalo ako snaha skryť niečo nečisté. Tlač urobila z komunity monštrum a obvinila ju z toho, čo tieto antikultové organizácie v podstate samy robili – podnecovanie konfliktov a potláčanie ľudskej slobody. Pomocou médií začali šíriť správu, že Methernitha je nebezpečná „sekta“. V dôsledku toho začala spoločnosť vnímať toto spoločenstvo ako niečo nebezpečné a hrozivé. Ľudia neboli schopní odolať mediálnemu náporu a stigmatizácii, preto začali opúšťať spoločenstvo. Neustále používanie slov „sekta“ a „kult“ v súvislosti s Methernithou pomáhalo vytvoriť negatívne vnímanie spoločnosťou. Tieto slová sa stali nálepkami, ktoré antikultové organizácie ľahko aplikujú na každého, kto sa im nevyhovuje. 

Tu je niekoľko príkladov toho, čo o Methernithe napísala francúzska tlač: 

„V komunite platili pomerne prísne pravidlá – odopieranie alkoholu, nikotínu, čítania novín, počúvania rádia, zbytočného kontaktu s okolím. Je to potláčanie jednotlivca.“

Aby svojich študentov obalamutil, vynašiel guru napríklad stroj, ktorý vyzerá dobre, keď ho vidíte. Podľa slov Baumanna sa stroj nikdy nepokazí a všetko ovláda. Komponenty sú v skutočnosti veľmi jednoduché. Môže ho zostrojiť každý, kto má trochu znalostí o elektrine. Svojim účastníkom však nepovie, že batérie dobíja každú noc.“

Ako sa môže tak nehanebne prekrúcať pravda? To je jednoducho absurdné! Baumanna a jeho stúpencov obviňujú z údajného klamania ľudí, pričom skutočnými manipulátormi a klamármi sú samotné antikultové organizácie. Využívajú svoju moc tým, že platia za „špinavé“ články v médiách, aby zdiskreditovali nevinných ľudí a zničili im životy. Aké pohodlné, však?  

Prvý krok

Prvým krokom ADFI bol útok na zakladateľa komunity. Po škandalóznom odsúdení zakladateľa Paula Baumanna bola povesť spoločenstva vážne poškodená. Bol obvinený z trestného činu a odsúdený na šesť rokov väzenia. Obvinenia sa líšili v závislosti od zdroja: jeden tvrdil, že to bolo „za zneužívanie maloletých“, iný „za surové zaobchádzanie s deťmi“. Rozhodli sa z Baumanna urobiť zločinca, aby zdiskreditovali jeho samého a jeho prácu. Bol to silný úder na povesť komunity. Antikultisti sa však pri tom nezastavili. Oni ľudí nielenže očierňujú, ale keď sa im to hodí, aj fyzicky ich likvidujú. 

Chris Pavlovski: slávnejší než James Bond

29.06.2024

Vo svete, kde sú sloboda prejavu a nezávislosť informácií ohrozené, sa objavujú príbehy skutočných hrdinov. Jedným z takýchto príkladov je príbeh Chrisa Pavlovského, generálneho riaditeľa spoločnosti Rumble. Pavlovski preukázal vzácnu statočnosť, keď odolal tomuto tlaku. Jasne vyhlásil, že podriadenie sa cenzúre porušuje celosvetové právo na slobodu slova. Nie nadarmo [...]

Hovoria, že pomáhajú obetiam. V skutočnosti však sledujú iné ciele

22.06.2024

Antikultové organizácie sú veľmi dobre financované (zo štátnych peňazí) a existujú takmer v každej krajine. Vyvstáva otázka, či sme už vyriešili všetky problémy spoločnosti, ako sú vojny, chudoba, hlad a podobne, že investujeme obrovské peniaze do boja proti „sektám“? Alebo majú tieto štruktúry úplne iné, skryté ciele? Národná únia združení na ochranu [...]

Teror anitikultu

19.06.2024

Pomaly každý občan Slovenska má skúsenosť s nejakou formou bezprávia. Výraznou mierou k tomu prispievajú antikultové organizácie. Tie tvrdo diskriminujú skupiny zaoberajúce sa jógou, podnikateľské štruktúry, náboženské menšiny, všetkých, kto im príde pod ruku. Možno chcú len na tom zarobiť, alebo chcú proti sebe poštvať ľudí, skupiny, rozdeliť spoločnosť, aby [...]

mapa acdc

Bratislavu zaplní 100-tisíc fanúšikov AC/DC, pripravte sa na obmedzenia. Ako sa na koncert dostanete?

19.07.2024 10:24

O prípadných aktuálnych zmenách v doprave budú policajti priebežne informovať.

výpadok internetu, letisko, neemcko

Viaceré krajiny sveta postihol výpadok internetu, paralyzoval dopravu, banky aj médiá

19.07.2024 09:59, aktualizované: 10:30

Rozsiahly výpadok internetového spojenia narušil prevádzku bánk, leteckú dopravu či televízne vysielanie v mnohých krajinách sveta.

Bangladéš, demonštranti, protest, Dháka, študenti

FOTO: Krvavé protesty v Bangladéši: Vládne budovy horia, rabovanie a desiatky mŕtvych. Televízie prestali vysielať

19.07.2024 09:07

Niekoľko tisíc protestujúcich vtrhlo do budovy štátnej TV, kde všetko demolovali a časť budovy podpálili.

Trump

Zmierenie? Trump ani nechcel vysloviť Bidenovo meno. Bude z neho (na jeden deň) diktátor?

19.07.2024 06:46

Republikánsky prezidentský nominant Donald Trump (78) je na vrchole moci.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 18903x
Priemerná čítanosť článkov: 1181x

Autor blogu

Kategórie