Založ si blog

Ako sa vyrába súhlas?

Na začiatku 50. rokov stelesňuje komunistického nepriateľa, ktorého je potreba odstrániť, malý štát Guatemala. V roku 1951 bol demokraticky zvoleným prezidentom Guatemaly Jacobo Arbenz. Jedným z jeho prvých rozhodnutí bolo znárodniť neobrábanú pôdu Guatemaly oproti kompenzácii a rozdeliť ju medzi chudobných obyvateľov. ¾ tejto pôdy však vlastnila jedna z najväčších nadnárodných spoločností so sídlom v Spojených štátoch – United Fruit Company. Rozhodnutie terajšieho prezidenta vážne ohrozilo záujmy tejto korporácie – zahájila teda mediálny protiútok. Vedenie tejto negatívnej kampane mal na starosti známy otec public relations, Edward Bernays.

Edimu sa podarilo v skrytom záujme United Fruit Company presvedčiť väčšinu Američanov a značnú časť obyvateľov Guatemaly, že Arbenzova ľavicová vláda, ktorá chcela reformovať zaostalé hospodárstvo, je v skutočnosti trójskym koňom Sovietskeho zväzu. Edward Bernays, ktorý bol v čele propagandy americkej vlády počas prvej svetovej vojny tak vyprovokoval zúrivú psychologickú vojnu. Svoju propagandistickú kampaň definoval výrazom Media Blitz. Znamenalo to tráviť čas telefonickými hovormi s rôznymi vplyvnými novinarmi a pravidelne ich zásobovať informáciami pre ich reportáže. Bernays vytvoril vlastnú informačnú kanceláriu, venujúcu sa výhradne Guatemale. Táto kancelária bola oficiálne považovaná za nezávislú, ašak v skutočnosti ju financovala United Fruit Company. Dodávala tlači prevažnú časť informácií o komunistickej povahe Guatemaly. Bernays dokonca organizoval cesty “na kľúč” a novinárov dopravil priamo na miesto. Niektorí novinári roky neskôr priznali, že im až neskôr došlo, že ich Bernays zmanipuloval v prospech United Fruit Company. Prispel k presvedčeniu, že americká vláda by v Guatemale mala zakročiť. V roku 1954 povstalci vedení Castillom Armasom, s rozhodujúcou podporou CIA, zvrhli prezidenta Arbenza. Armasov príchod k moci odštartoval 40 rokov trvajúcu občiansku vojnu, ktorá si vyžiadala cez 200 000 obetí. Propagandistická kampaň vedená Bernaysom trvala 3 roky.

Pomohol podkopať dôveru v ľavicovú, demokraticky zvolenú vládu, čo bolo nebezpečné nielen kvôli samotnej Guatemale, ale aj preto, že to predznamenalo budúce scenáre zahraničnej politiky (Zdoj: Propaganda, továrna na souhlas).

Ďalší dobrý príklad zo života, ako záleží na verejnej mienke. Bez nej by sa totiž z každej veľkej šachovej partie stalo detské pexeso, ktoré by sa týkalo len detí, ktoré ho hrajú.

Chris Pavlovski: slávnejší než James Bond

29.06.2024

Vo svete, kde sú sloboda prejavu a nezávislosť informácií ohrozené, sa objavujú príbehy skutočných hrdinov. Jedným z takýchto príkladov je príbeh Chrisa Pavlovského, generálneho riaditeľa spoločnosti Rumble. Pavlovski preukázal vzácnu statočnosť, keď odolal tomuto tlaku. Jasne vyhlásil, že podriadenie sa cenzúre porušuje celosvetové právo na slobodu slova. Nie nadarmo [...]

Hovoria, že pomáhajú obetiam. V skutočnosti však sledujú iné ciele

22.06.2024

Antikultové organizácie sú veľmi dobre financované (zo štátnych peňazí) a existujú takmer v každej krajine. Vyvstáva otázka, či sme už vyriešili všetky problémy spoločnosti, ako sú vojny, chudoba, hlad a podobne, že investujeme obrovské peniaze do boja proti „sektám“? Alebo majú tieto štruktúry úplne iné, skryté ciele? Národná únia združení na ochranu [...]

Čo znamená pojem sekta? Skutočný význam tohto slova vás prekvapí

21.06.2024

Keď počujete slovo „sekta“, mimovoľne sa vám vynoria predstavy podivných rituálov, vodcu, ktorý manipuluje ľuďmi – zhypnotizovanými následovníkmi, ktorí bezvýhradne vypĺňajú jeho priania. Vo verejnom povedomí toto slovo vyvoláva negatívne asociácie hraničiace s predstavou hrôzostrašných a extrémistických organizácií. Ale čo ak sa za ním skrýva niečo úplne [...]

Hranie na mobile, pr clanok, nepouzivat

Viaceré krajiny sveta postihol výpadok internetu, paralyzoval dopravu, banky aj médiá

19.07.2024 09:59

Rozsiahly výpadok internetového spojenia narušil prevádzku bánk, leteckú dopravu či televízne vysielanie v mnohých krajinách sveta.

Bangladéš, demonštranti, protest, Dháka, študenti

FOTO: Krvavé protesty v Bangladéši: Vládne budovy horia, rabovanie a desiatky mŕtvych. Televízie prestali vysielať

19.07.2024 09:07

Niekoľko tisíc protestujúcich vtrhlo do budovy štátnej TV, kde všetko demolovali a časť budovy podpálili.

Trump

Zmierenie? Trump ani nechcel vysloviť Bidenovo meno. Bude z neho (na jeden deň) diktátor?

19.07.2024 06:46

Republikánsky prezidentský nominant Donald Trump (78) je na vrchole moci.

Tel Aviv, Izrael, výbuch

Tel Avivom otriasol výbuch, išlo zrejme o dron. Hlásia mŕtveho a ranených

19.07.2024 06:17, aktualizované: 08:39

Na sociálnych sieťach a v izraelských médiách sa objavili videá zachytávajúce výbuch, ktorému tesne predchádza svištivý zvuk.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 18900x
Priemerná čítanosť článkov: 1181x

Autor blogu

Kategórie