V Ukrajine za status do basy

14. mája 2024, Peter, Nezaradené

To, čo sa donedávna zdalo ako nemožné, sa stalo realitou. 64-ročná dôchodkyňa z obce Bedevľa, Ťjačevský okres, Zakarpatská oblasť, bola odsúdená na 5 rokov väzenia. Dôvodom boli jej príspevky na zakázanej sociálnej sieti Odnoklassniki, ktoré  údajne obsahovali aj protiukrajinské odkazy. Samotná žena pritom s obvinením nesúhlasí a tvrdí, že jej slová boli vytrhnuté z kontextu. Vzhľadom na jej vek takýto rozsudok môže mať pre dôchodkyňu fatálny charakter.

Súd konštatoval, že statusy dôchodkyne mali verejný charakter, boli široko medializované a poškodzovali záujmy Ukrajiny. Jej konanie bolo kvalifikované podľa článku 436 Trestného zákonníka Ukrajiny. Je to prvýkrát na Ukrajine, keď bola osoba odsúdená na taký dlhý trest odňatia slobody za príspevky na sociálnych sieťach. Tento rozsudok sa môže stať precedensom pre ďalšie podobné prípady.

Inkriminované statusy, na základe ktorých dôchodkyňu odsúdili, nie sú nikde zverejnené. Sociálne siete dnes slúžia ako nástroj na vyjadrenie slobody prejavu, samozrejme, v medziach zákona daného štátu. Dnes však narážame čoraz viac na to, že sloboda slova je porušovaná a utláčaná. Poslednú dobu si čoraz častejšie spomínam na Orwellove citáty, ktoré tak vystihujú dnešnú dobu: „Moc znamená roztrhať ľudské mysle na malé kúsky a znovu ich spojiť do takých tvarov, ktoré vám vyhovujú.“ To, ako sa ničí demokracia, vidíme každý deň. Umelo sa potláča pluralita názorov, ak sa aj niekto odváži vyjadriť svoj názor, je zosmiešňovaný, ukazuje sa naňho prstom. Mnohí preto radšej volia ticho a so svojim nepohodlným názorom sa delia len s najbližšími. Takéto praktiky čoraz viac pripomínajú Severnú Kóreu. Áno, máme prístup na internet, no už existuje komisia „na pravdu,“ zložená z členov, ktorí majú svoje vlastné záujmy a spolupracujú s mienkotvornými denníkmi. Ak ostaneme ticho a necháme si zobrať demokraciu, budeme sa všetci rovnako usmievať, kývať hlavou prikázaným smerom, dokonca radšej prestaneme myslieť, pretože kritické myslenie je v rozpore s totalitou. A na záver citát od Orwella, myslím, že ho v blogoch budem spomínať častejšie:
„Aj hlúposť je lepšia ako totalita.“ K tomu fakt nie je čo dodať.